Zmenšiť textZväčšiť text

Konferencia pri príležitosti 200. výročia narodenia Júliusa Andrássyho st.

 08.10.2023

Dňa 22.9.2023 sa na pozvanie Nadácie grófa Júliusa Andrássyho ml. pri príležitosti 200. výročia narodenia Júliusa Andrássyho st. zúčastnila, delegácia našej obce, konferencie v maďarskom mestečku Gödöllő, ktorá sa konala v miestnom kráľovskom kaštieli, maďarskom ekvivalente Versailles.

     Primátor mesta Gödöllő, spolu so starostami obcí Krásnohorské Podhradie a Csíkszentkirály, starostkou I. Budapeštianskeho obvodu, zastrešovali túto konferenciu v pozícii „patrónov“. Po krátkom otváracom príhovore každého z nich, sa k slovu dostali historici, duchovní z ozbrojených síl, bývalý minister zahraničných vecí i veľvyslanec v USA, profesor rakúskej akadémie vied a ďalší, ktorí prítomných svojimi zaujímavými prednáškami, postupne zasvätili do súkromného života i politickej kariéry tohto významného človeka i politika, ktorým gróf Július Andrássy st. určite bol.
 

Gróf Július Andrássy starší


* 8. marec 1823 Vlachovo, Uhorsko – † 18. február 1890 Volosko, Uhorsko (dnes Opatija v Chorvátsku)

 

     Bol uhorským politikom, veľkostatkárom a v období rokov 1867 – 1871 bol prvým uhorským ministerským predsedom. V období rokov 1871 – 1879 rakúsko-uhorským ministrom zahraničných vecí.
 

Kráľovský kaštieľ - Gödöllő

     Kráľovský kaštieľ Gödöllő, jeden z najpozoruhodnejších barokových komplexov 18. storočia, zámok rodu Grassalkovichovcov, sa spolu s priľahlými budovami rozprestiera na ploche 17 000 m2. Patrí k nemu aj park s rozlohou 29 ha.

     Šľachtické sídlo, ktoré nechal vybudovať gróf AntalGrassalkovich I. v 30. rokoch 18. storočia, sa stalo od roku 1867 výletnou rezidenciou rakúskeho cisárskeho a uhorského kráľovského manželského páru, Františka Jozefa I. a Alžbety (Sissi). V období 1920-1945 sa stal majetkom maďarského zemského správcu. Niekoľkokrát prestavaný zámok s pôdorysom dvojitého U navrhol AndrásMayerhoffer. Architektonickým riešením tohoto barokového komplexu stavieb sa zrodil tzv. „štýl Gödöllő”, ktorý sa stal vzorom pre ďalšie maďarské kaštiele.

     O záchranu a obnovu zámku sa stará nadácia Kráľovský zámok Gödöllő od roku 1994. Vďaka jej činnosti sa v lete 1996 otvorili brány Kráľovského zámockého múzea. Sprístupnené je deväť renovovaných komnát prostredného krídla, slávnostná hala zdobená zlatobielouštukatériou a časť kráľovských obytných priestorov.

     Pre rozličné podujatia sú na prízemí k dispozícii osobitné sály a k návšteve hostí pozýva elegantná zámocká kaviareň, obchodík so suvenírmi a moderný foto-ateliér. Zámok i nádvorie často vítajú hostí najrozličnejších kultúrnych podujatí a koncertov, usporiadaných v duchu svojho mecenáša, grófa Grassalkovicha. Medzi akcie konané každé leto patrí aj jazda na koni a spomienkové programy na počesť zakladateľa zámku, ako aj tematické akcie venované životu kráľovského manželského páru.

zdroj: sk.wikipedia.org, wellnesstips.sk


Zoznam aktualít: