Zmenšiť textZväčšiť text

Andrássyho galéria

Vedľa kúrie stojí secesná budova Andrássyovskej obrazárne, postavenej roku 1908. Pre starého grófa Dénesa Andrássyho bola splnením jedného zo životných snov. Často tu sprevádzal návštevníkov.

Stavbu roku 1944 vyrabovali sovietski vojaci a neskôr im slúžila ako koniareň. Potom slúžila ako sýpka, klub mládeže, od roku 1977 tu bola národopisná výstava Gemerského múzea. Od roku 1990 slúži budova pôvodnému poslaniu – obrazárni. Zo starého fondu je najpozoruhodnejší obraz Ferenca Paczku Attilova smrť.

Obrazáreň je jedno podlažná centráln a stavba na pôdoryse tvaru gréckeho kríža, takže obvod stavby je chápaný blokovo. Jednotlivé ramená kríža pôdorysne tvoria rizality, medzi ktorými sú o niečo nižšie rohové miestnosti. 

Jadrom stavby je veľká výstavná sieň s horným osvetlením, ku ktorej sa pridružila vstupná sála a prevádzkové priestory. Objekt stojí voľne v secesne o hradenej záhrade a všetky fasády má bohato členené motívmi maďarskej secesie. Na vonkajšej stene budovy je farebný majolikový reliéf na spôsob talianskych renesančných prác Robbiových, znázorňujúci Madonu na tróne obklopenú sv. Františkom z Assisi, sv. Urbanom, sv. Dominikom a sv. Jurajo