Zmenšiť textZväčšiť text

Mauzóleum

Je to malá sepulchárna stavba z rokov 1903-1905. Je príkladom preniknutia nemeckého prúdu secesie do nášho prostredia. Plány vyhotovil architekt R. Berndl, plastická výzdoba a sochy sú dielom sochára M. Fricka. Maliarske práce a mozaikovú výzdobu navrhol Karl Throll, zlatnícke a kovové zariadenie vyhotovil A. Mayerhoffer. Všetci umelci pochádzali z Mníchova. Stavbu dal postaviť Dénes Andrássy pre svoju manželku Francisku Hablawetzovú, neskôr tu bol pochovaný aj on.

Zvláštnosťou je jeho vnútorná výzdoba z ušľachtilého materiálu – rôznofarebného mramoru z celého sveta a drahokamov. Kupola je zdobená mozaikou na zlatom podklade. Všetky detaily od chýrnych majstrov majú najvyššiu umeleckú kvalitu.

Dňa 20.8.1905 komisia pre správu pamiatok pri ministerstve kultúry v Budapešti prevzala tento vzácny stavebný komplex do večnej správy a starostlivosti. Dnes je Mauzóleum vysunutou expozíciou Múzea v Betliari. V parčíku pred mauzóleom bol v rokoch 1971-1994 pamätník Francisky Hablawetzovej, ale dnes už opäť krášli námestie v Rožňave, odkiaľ bol sem prenesený.