• AKTUALITY
  • OBEC
  • SAMOSPRÁVA
  • HRAD
  • ŠPORT
  • KONTAKT
slider2

Kontakt:

Napíšte nám:

Hrad Krásna Hôrka

Stredoveký hrad Krásna Hôrka, jeden z najzachovalejších na Slovensku, je kultúrnou pamiatkou, pýchou obce a širokého okolia. Stojí na vysokom homoľovitom kopci, prístupný iba z východnej strany. Vznikol v 13. storočí na dôležitej obchodnej ceste vedúcej zo Sedmohradska do Poľska. Pôvodný malý hrad s vežou, palácom a spoločným opevnením z 13. storočia, bol postavený asi na mieste staršieho hradiska, kde kráľ Bela IV hľadal útočisko pred Tatármi.

Gotický hrad, renesančne upravený a zväčšený v 16. storočí a barokovo v 17. a 18. storočí, ako významná protiturecká pevnosť. Začali ho stavať Bebekovci, ktorí tu vládli od polovice 13. storočia až do roku 1566. Neskôr ho získali Máriássyovci, ale od roku 1352 patrí opäť Bebekovcom.

Roku 1441 Krásnu Hôrku obsadilo Jiskrovo vojsko, vtedy posádka urobila na hrade rozsiahle zmeny a zosilnila opevnenie. Jiskrovci hrad opustili až roku 1461 a objekt do roku 1566 bol majetkom Bebekovcov. František Bebek v obave pred Turkami vybudoval nové hradné opevnenie podľa projektu talianskeho architekta A. de Verdana. Na ňom dodnes stoja ťažké delá odliate v roku 1545 a 1547. Vtedy boli upravené aj interiéry hradu a tak objekt v podstate získal dnešný vzhľad.

V roku 1578 nastupuje na Krásnu Hôrku ako hradný kapitán prvý z Andrássyovcov – Peter, ktorého vnuk Matej v roku 1642 získal hrad od kráľa Ferdinanda III. Peter Andrássy v rokoch 1578-1583 dal prebudovať objekt na reprezentačné šľachtické sídlo.

Baroková kaplnka vznikla roku 1770 prestavbou delovej bašty Dobogó. Hrad bol obývaný do konca 18. storočia. Roku 1817 stavba vyhorela a bola len núdzovo opravená. Dénes Andrássy dal v rokoch 1903-1905 hrad zreštaurovať a založil tu rodinné múzeum

Interiéry hradu zariadené s pôvodnými kusmi nábytku a predmetmi z ich bohatých zbierok sú od roku 1910 sprístupnené verejnosti. V hradnej kaplnke je vystavené prírodne mumifikované telo grófky Žofie Serédyovej, manželky jedného z majiteľov hradu. V roku 1866 tu Dionýz Andrássy otvoril múzeum, venované jeho manželke F. Hablavcovej. Po jej smrti dal postaviť aj pohrebnú kaplnku – mauzóleum, nachádzajúcu sa v Krásnohorskom Podhradí.

Od roku 1945 je hrad Krásna Hôrka majetkom štátu a v posledných desaťročiach bol komplexne zreštaurovaný. Hrad bol v roku 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti je, podobne ako mauzóleum a kaštieľ v Betliari, expozíciou Múzea Betliar.

Fotogaléria:

Novinky:

Kalendár:

Kurzy valút:

Počasie:

Správy SME: